راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی

کلید محافظ جان ترکیبی، یک المان محافظتی بسیار مهم در مدارات الکتریکی است که یک تفاوت اساسی با سایر انواع المان‌های حفاظتی دارد و از این رو، باید دقت بیشتری در بررسی جزئیات این محصول داشته باشیم. این کلید‌ها در تقریباً تمامی مدارات الکتریکی، از مدارات عادی خانگی تا مدارات صنعتی فشار قوی کاربرد داشته و همچنین انواع مختلفی دارند که یکی از رایج‌ترین این انواع، کلید محافظ جان ترکیبی RCBO است. در مجموعه رها الکتریک، تامین موجودی کاملی از این محصول صورت گرفته تا شما مشتریان گرامی بتوانید با دست باز و در بستری ایمن محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.
همچنین اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصول هستید، تا انتهای راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی همراه ما باشید تا تمام جزئیات این محصول و نحوه انتخاب آن را تشریح کنیم.

 

کلید محافظ جان ترکیبی چیست؟

قبل از بررسی راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی بهتر است با ماهیت آن آشنا شویم. همان‌طور که گفتیم، این محصول یک المان محافظتی است اما برعکس همه المان‌های حفاظتی که برای محافظت از مدارات الکتریکی ساخته شده‌اند، این مورد برای حفاظت از جان انسان ساخته شده. درباره عملکرد این کلید در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد اما فعلاً همین‌قدر بدانید که این کلید‌ها می‌توانند تشخیص دهند که جریان برق در حال عبور از بدن یک انسان است و بلافاصله و پیش از اینکه برق‌گرفتگی شدید رخ دهد، جریان برق مدار را قطع می‌کنند.
این کلید سالانه جان میلیون‌ها نفر را از برق‌گرفتگی، خصوصاً در محیط‌های صنعتی که افراد با برق فشارقوی سروکار دارند، نجات می‌دهد. اهمیت استفاده از این محصول نیز دقیقاً به همین واسطه آمار بالای موفقیت کلید محافظ جان ترکیبی است؛ البته که مراقب بودن و حفظ اصول ایمنی وظیفه افراد است اما هر چقدر هم که مراقب باشید باز هم ممکن است که خطراتی وجود داشته باشند و این کلید‌ها برای جلوگیری از بروز همین خطرات ساخته شده‌اند.
کلید محافظ جان انواع مختلفی دارد که بررسی همه موارد در این نوشته امکان‌پذیر نیست اما باید بدانید که وظیفه همه انواع این محصول همان چیزی است که گفتیم و تفاوت میان‌شان تنها در جزئیات کوچک است.

 

تشریح کلید محافظ جان ترکیبی RCBO

شناخت دقیق کلید RCBO نیز در انتخاب مناسب و راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی نقش مهمی ایفا می‌کند. کلید محافظ جان ترکیبیResidual current operated Circuit Breaker with Overcurrent protection است، مجهز به تکنولوژی تریپ یا همان قطع است. مکانیسم قطع در این کلیدها به صورت مغناطیسی- حرارتی است که دقت بسیار بالایی دارد و بهترین گزینه برای امر حساسی چون حفاظت از جان انسان است. این کلید‌ها از نظر رنگ‌بندی خیلی متنوع نیستند و اغلب نمونه‌ها در رنگ سفید با دسته قطع و وصل مشکی طراحی می‌شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر مکانیسم مغناطیسی – حرارتی قطع شدن کلید، امکان قطع و وصل کردن آن به شکل دستی نیز وجود دارد.
کلید محافظ جان ترکیبی همان ترکیب کلید محافظ جان و کلید مینیاتوری است و حفاظت اضافه بار، اتصال کوتاه و نشتی جریان را کنترل می‌کند. به همین دلیل هم کلید محافظ جان ترکیبی نامیده می‌شود. این کلید‌ها معمولاً عملکرد و اطمینان‌پذیری بهتری نسبت به نمونه‌های معمولی دارند و به همین واسطه برای موارد ساس بیشتر به کار گفته می‌شوند.

 

اهمیت راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی (RCBO)

همان‌طور که تا اینجا متوجه شده‌اید، کلید محافظ جان ترکیبی وسیله‌ای الکتریکی است که از دو بخش کلید مینیاتوری و کلید محافظ جان تشکیل شده است. این وسیله می‌تواند از افراد و تجهیزات در برابر خطرات برق‌گرفتگی، اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت کند. راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی به شما کمک می‌کند تا با توجه به نیازهای خود، بهترین گزینه را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید. این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی به شما اطلاعاتی در مورد انواع مختلف RCBO، مشخصات فنی، نکات مهم در انتخاب و منابع و فروشگاه‌های آنلاین برای خرید را می‌دهد.
با استفاده از این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی، می‌توانید RCBOیی را انتخاب کنید که به طور کامل نیازهای شما را برآورده کند. همچنین انتخاب کلید محافظ جان ترکیبی مناسب می‌تواند از جان افراد و تجهیزات شما در برابر خطرات برق‌گرفتگی، اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت کند.
مطالعه این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی می‌تواند در صرفه‌جویی در هزینه‌ها، افزایش ایمنی منزل و محل کار و در نهایت انتخاب درست به شما کمک کند.

 

مشخصات فنی کلید محافظ جان ترکیبی RCBO

برای راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی RCBO، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید مشخصات فنی این محصول است. درک درست مشخصات فنی در نحوه انتخاب و راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی بسیار مهم است. این کلید به واسطه عملکرد نه‌چندان پیچیده خود، مشخصات فنی زیادی ندارد و تنها یک‌سری جزئیات هستند که در ادامه تشریح شده‌اند.

جریان نامی: بازه جریانی که کلید محافظ جان می‌تواند در آن عمل کند را جریان نامی می‌گویند. در صورتی‌ که این جریان کم‌تر از حد مجاز حک شده بر روی محصول باشد، کلید امکان فعال شدن را نخواهد داشت و در صورتی‌ که مقدار بیشتر از جریان نامی کلید باشد، کلید در هنگام فعالیت دچار مشکل شده و احتمالاً خواهد سوخت.

تعداد پل: کلید محافظ جان ترکیبی RCBO نیز مانند هر کلید دیگری می‌تواند تک پل یا چند پل باشد. در تعیین این ویژگی استاندارد خاصی وجود ندارد و باید بر اساس نیاز‌ها و تعداد مصرف‌کننده‌هایی که قرار است به کلید متصل شوند تصمیم‌گیری کنید.

تعداد فاز: کلید محافظ جان ترکیبی RCBO مانند هر کلید دیگری در صنعت برق دارای دو نوع سه فاز و تک فاز است و تصمیم‌گیری درباره این موضوع باید بر اساس شرایط مدار باشد.

ولتاژ ضربه‌ای اسمی: ولتاژ ضربه‌ای شرایطی است که در آن میزان ولتاژ عبور‌کننده از کلید به شکل ناگهانی، مقدار زیادی رشد می‌کند و در این شرایط احتمال آسیب به کلید و وجود خواهد داشت. از این رو برای هر کلید تعیین شده که محصول تا چه اندازه توانایی مقاومت در برابر این مشکل را دارد.

مکانیسم قطع: هر نوع کلیدی برای قطع خودکار دارای یک مکانیسم قطع است که در این بین رایج‌ترین موارد مغناطیسی و حرارتی هستند. کلید محافظ جان ترکیبی RCBO معمولاً با بهره‌گیری از یک روش ترکیبی این کار را انجام می‌دهد.

زمان قطع جریان نشتی: این ویژگی مشخص‌کننده این است ک در صورت تشخیص نشتی جریان، کلید تا چه اندازه سریع می‌تواند مدار را قطع کند! این ویژگی اهمیت زیادی دارد چرا که آسیب‌های ناشی از نشتی جریان و اتصال کوتاه معمولاً در مدت‌زمان خیلی کمی اتفاق می‌افتند. هر چقدر که این مدت‌زمان کم‌تر باشد، کلید عملکرد بهتری خواهد داشت.

نوع ترمینال: کلید محافظ جان ترکیبی RCBO برای اتصال در مدار دارای یک‌سری ترمینال‌ها است که میزبان سیم‌ها هستند. از آنجا که مدارات الکتریکی با سیم‌های مختلفی اسمبل می‌شوند، باید به نوع سیم‌های مدار دقت کرده و سپس برای خرید کلید اقدام کنید. این کلید‌ها با سه نوع ترمینال سیم افشان، مفتولی و باس بار خور ارائه می‌شوند.

استاندارد تولید: کلید محافظ جان ترکیبی RCBO مانند هر محصول کاربردی دیگری در صنعت برق، با دو استاندارد اروپایی یا آمریکایی تولید می‌شود. تشریح این استاندارد‌ها در این نوشته نمی‌گنجد اما باید با بررسی کامل هر دو نوع استاندارد و بررسی شرایط مدار الکتریکی مد نظر اقدام به خرید کنید. کلید محافظ جان RCCB معمولاً با استاندارد IEC 61009 ارائه می‌شود؛ استاندارد IEC 61009-1 توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (IEC) منتشر شده و برای مصارف خانگی به شکل کلی فشار ضعیف کاربرد دارد. برخی از ویژگی‌های این استاندارد عبارت‌اند از حفاظت یکپارچه از نوسانات، جریان باقیمانده، مستقل از نظر عملکرد یا وابسته به ولتاژ خط، فرکانس‌های نامی 50 هرتز، 60 هرتز یا 50/ 60 هرتز برای قطع کننده‌های مدار برای ولتاژ نامی بیش از 440 ولت جریان متناوب و جریان نامی بیش از 125 آمپر و ظرفیت‌های اتصال کوتاه نامی بیش از 50 هزار آمپر برای کار در 60 هرتز یا 25 هرتز.

استقامت بدنه: برای کلید‌های الکتریکی، خصوصاً نمونه‌هایی که در محیط‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند، شرایط بدنه اهمیت بسیار زیادی دارد! بدنه این کلید‌ها باید تا حد ممکن در برابر مواردی مانند حرارت بالا، مواد خورنده و آسیب‌های فیزیکی مقاوم باشند.

 

تفاوت کلید محافظ جان ترکیبی RCBO با کلید‌ محافظ جان

تفاوت عملکرد کلی کلید محافظ جان ترکیبی RCBO با سایر نمونه‌های مشابه این است که این کلید‌ها علاوه بر اتصال کوتاه می‌توانند از مدار در برابر نشتی جریان هم محافظت کنند. البته اگر قصد تهیه یک محافظ نشتی جریان را دارید، گزینه‌های بیشتری نیز وجود دارند اما کلید محافظ جان دیگری نیست که بتواند هم‌زمان این قابلیت را هم داشته باشد.
شناسایی و تطبیق تمام این مولفه‌ها با نیازهایمان در واقع مهم‌ترین قسمت راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی می‌باشد. پس برای انتخاب درست و راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی حتماً باید نیازسنجی کرده و تمامی این مشخصات را بررسی کنید.

 

عملکرد کلید محافظ جان به چه شکل است؟

احتمالاً برای شما سوال باشد که کلید محافظ جان ترکیبی چگونه می‌تواند تشخیص دهد که انسان دچار برق‌گرفتگی شده است؟ پیش از اینکه درباره راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی و عملکرد آن صحبت کنیم، باید یک موضوع را درباره مدارهای الکتریکی بدانید و آن هم قانون پایستگی جریان در مدارهای الکتریکی است. زمانی که یک مقدار جریان از یک شاخه از مدار عبور می‌کند، دقیقاً به همان مقدار باید از شاخه بازگردد تا بتوان مدار را سالم در نظر گرفت. زمانی که جریان برق از یک رسانای مجزا مانند بدن انسان عبور می‌کند، مقدار جریان بازگشتی کم‌تر از مقدار جریان اولیه خواهد بود و با توجه به این شرایط، کلید اتصال جریان برق به بدن انسان را تشخیص می‌دهد.
به بیان ساده‌تر، هنگام برق‌گرفتگی مسیر جریان از فاز به بدن شخص و از بدن شخص به زمین خواهد بود جریان نشتی که باعث ایجاد جریان در خروجی CT کلید حفاظت از جان خواهد شد. برای نصب کلید محافظ جان ترکیبی باید ابتدا فاز و نول را وارد کلید کرد و در راستای منبع تغذیه به صورت سری قرار بگیرند. در واقع کلید باید در ورودی فاز و نول مورد مصرف نصب شود تا کل سیستم تحت پوشش عملکرد کلید باشد. در تابلوهای برق این کلیدها بعد از کنتور برق قرار می‌گیرند و فاز و نول داخل این کلید شده و سپس به کلیدهای مینیاتوری وارد می‌شود.
عملکرد فنی کلید محافظ جان ترکیبی را می‌توان به سه بخش کلی تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

آشکار‌سازی جریان نشتی یا Detection: این بخش وظیفه‌‌دار ردیابی جریان نشتی است که توسط یک ترانس جریان (CT) انجام می‌شود
اندازه‌گیری جریان نشتی: در صورت وجود جریان نشتی باید مقدار جریان اندازه‌گیری شود که این کار توسط یک رله صورت می‌گیرد
واحد تریپ یا قطع مدار: واحد تریپینگ در کلید محافظ جان ترکیبی کمک می‌کند تا در صورت عبور میزان جریان نشتی از میزان حساسیت کلید، مدار قطع شود. سرعت عملکرد ملید محافظ جان ترکیبی به کمک یک رله اتوماتیک نزدیک به 0.2 ثانیه است.
کلید محافظ جان از اصولی استفاده می‌کند که به آن اصول حفاظت دیفرانسیل گفته می‌شود. این اصول به این شکل عمل می‌کنند که کلیه سیم‌های فاز و نول موجود در شبکه ابتدا وارد این کلید می‌شوند. در داخل کلید یک ترانسفورماتور جریان (CT) با هسته مناسب قرار دارد و کلیه سیم‌ها از میان هسته این CT عبور می‌کنند و در این شرایط، قسمت اولیه ترانس تشکیل پیدا می‌کند و تحت این فرایند و با توجه به خصوصیات CT، اگر جمع جبری جریان‌های عبوری از داخل کلید این مقدار بیشتر از 30 میلی‌آمپر باشد کلید خروجی را قطع می‌کند.

 

کاربردهای اصلی کلید محافظ جان: هرآنچه که باید بدانید

برای راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی باید به صورت دقیق کاربردهای آن را نیز بدانید. کلید‌های محافظ جان با دو هدف کلی تولید می‌شوند؛ یکی همان محافظت از جان انسان که پیش‌تر بررسی کردیم و موضوع بعدی جلوگیری از تلفات انرژی است که شاید کم‌تر درباره این ویژگی کلید محافظ جان ترکیبی و سایر انواع این محصول شنیده باشید. کلید‌های حافظ جان می‌توانند به خوبی نشتی جریان را تشخیص داده و مدار را قطع کنند. در این شرایط، شما می‌توانید به سرعت نشتی را برطرف کرده و مدار را به تعادل برسانید که با این کار، صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد.

 

حساسیت کلید محافظ جان ترکیبی به چه عواملی بستگی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، عملکرد کلید محافظ جان بر این اساس است که میزان جریان رفت و برگشت مقایسه می‌شوند اما برای راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی باید بدانید که در این بین، به شکل طبیعی به واسطه مواردی مانند مقاومت ذاتی سیم‌ها و مصرف‌کننده‌ها، تلفات کوچکی در انرژی وجود به وجود خواهد آمد. از این رو، کلید‌های محافظ جان باید دارای یک‌سری پارامترها برای تعیین این باشند که جریان تلف‌شده تا چه حد مجاز و از چه حدی به بعد غیرمجاز است. در واقع موضوع میزان مقاومت جسمی است که جریان برق به آن اتصال پیدا می‌کند که درباره این کلید ما می‌توانیم بدن انسان را در نظر بگیریم. البته که میزان امپدانس بدن انسان نیز به برخی عوامل وابسته است؛ این عوامل عبارت‌اند از:

 • دما
 • ولتاژ
 • فرکانس
 • سطح کنتاکت
 • فشار کنتاکت
 • درجه رطوبت پوست
 • زمان برقراری جریان

 

مزایای کلید محافظ جان ترکیبی RCBO

اگر به دنبال دلایلی مناسب برای خرید کلید محافظ جان ترکیبی RCBO هستید، موارد زیر را مطالعه کنید:

 • مقاوم بودن در برابر حرارت
 • توانایی عملکرد بسیار سریع
 • مقاومت مناسب در مقابل لرزش و ضربه
 • داشتن نمایشگر قطع و وصل رنگی
 • عملکرد مناسب در جریان‌های بالا 30، 100 و حتی 300 میلی‌آمپر
 • محافظت در برابر اضافه بار جریان‌های نشتی و اتصال کوتاه ( برخورد سیم‌های فاز و نول)

 

تفاوت و روش تشخیص RCCB از RCBO

کلید محافظ جان ترکیبی RCCB نوعی دیگر از کلید‌های محافظ جان ترکیبی است که از مناظر زیادی به نوع RCBO شباهت دارد اما باید بدانید که این دو کلید در عمل تفاوت‌های بسیاری دارند. برای اینکه بتوانید این دو نوع کلید محافظ جان ترکیبی را از هم تشخیص دهید، توجه به موارد زیر می‌تواند کارساز باشد.

 • تفاوت در اهرم قطع‌کننده: اهرم قطع‌کننده در کلیدهای محافظ جان ترکیبی RCBO بلندتر هستند
 • تفاوت در شماتیک یا دیاگرام کلید: شماتیک یا دیاگرام کلید محافظ جان ترکیبی شامل هر دو دیاگرام کلید محافظ جان و کلید مینیاتوری است
 • تفاوت در تیپ کلید: به علت وجود ساختار کلید مینیاتوری در کلیدهای محافظ جان ترکیبی، این کلیدها نیز تیپ‌بندی می‌شوند که درباره تیپ‌های مختلف این کلید در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.
 • تفاوت در استاندارد IEC: کلید‌های محافظ جان RCCB دارای استاندارد بین‌المللی IEC 61008 هستند و در مقابل کلیدهای محافظ جان RCCB دارای استاندارد بین‌المللی IEC61009
 • تفاوت در قیمت

 

انواع کلید محافظ جان RCBO: بررسی انواع محافظ جان

در این قسمت از راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی، انواع آن را بررسی خواهیم کرد. شناخت انواع کلید RCBO در انتخاب گزینه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. کلید‌های محافظ جان ترکیبی از نظر عملکرد انواع مختلفی دارند که در هنگام خرید این محصول باید حتماً توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید؛ انواع مختلف این محصول در ادامه بررسی شده‌اند.

تیپ S:
RCBO تیپ S یک دستگاه محافظ جان ترکیبی است که تنها برای جریان‌های سینوسی کاربرد دارد. به چنین کلیدهایی کندکار گفته می‌شود. این کلید امکان عملکرد در زمانی پایین‌تر از 40 میلی‌ثانیه را ندارد و البته معمولاً در سیستم‌های AC سرعت عملی بیش از این نیاز نمی‌شود. اگر به عملکرد سریع‌تری نیاز دارید، بهتر است از انواع دیگر RCBO‌ها استفاده کنید.

تیپ AC:
کلیدهای محافظ جان ترکیبی تیپ AC بیشتر در کاربری‌های مسکونی به کار گرفته می‌شوند. این کلیدها برای استفاده در سیستم‌هایی با جریان متناوب (AC) نصب شده و سرعت عمل باورنکردنی‌ای دارند. RCBO تیپ AC از نوع تندکار است و برای تشخیص جریان نشتی به صورت آنی عمل می‌کنند و تاخیر زمانی ندارد. سایر تیپ‌های کلید محافظ جان:

 • تیپ A: RCBO تیپ A برای جریان‌های DC پالسی و جریان‌های AC سینوسی با حساسیت جریان باقیمانده 6 میلی‌آمپر ارائه می‌شوند.
 • تیپ B: از RCBO‌های تیپ B برای تجهیزات صنعتی سه‌فاز و تک‌فاز مانند بالابر، پله‌برقی، تجهیزات جوشکاری و اینورترها استفاده می‌شود.
 • تیپ C: کلید تیپ C نیز مشابه تیپ B مناسب برای مصارف صنعتی با بارهای بالا مانند موتورهای الکتریکی
 • تیپ F: کلیدهای محافظ جان ترکیبی تیپ F برای لوازم برقی با فرکانس کنترل شده و نه‌چندان پرمصرف، مانند ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند.
 • تیپ K: مناسب برای مصارف خاص مانند سیستم‌های UPS همچنین حساس به جریان‌های خطای متناوب (AC) و جریان‌های خطای مستقیم (DC).
 • تک پل + نول: کلید محافظ جان ترکیبی تک پل + نول در سیستم‌های تک‌فاز کاربرد دارند. این کلیدها در بازه 6 تا 125 آمپر تولید می‌شوند.
 • سه پل + نول: کلیدهای RCBO سه پل + نول، همان کلیدهای محافظ جان ترکیبی سه فاز هستند. این کلیدها دارای جریان نامی از 6 تا 125 آمپر هستند.

 

نکات مهم در خرید کلید محافظ جان ترکیبی

حتی با توجه به نام کلید محافظ جان، می‌توان تشخیص داد که این محصول نیاز به اطمینان‌پذیری بالایی دارد چراکه در صورت عدم عملکرد مناسب، ممکن است که جان یک انسان به خطر بیفتد. با توجه به این موضوع، در خرید کلید محافظ جان ترکیبی باید یک‌سری نکات را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین محول را مطابق با نیازهایتان تهیه کنید. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

 • توجه به قیمت محصول
 • سالم بودن محصول در هنگام خرید
 • توجه به اصالت محصول خریداری شده
 • وجود گارانتی معتبر برای محصول خریداری شده
 • توجه به ویژگی‌های فنی و مطابقت دادن با نیازها

برای اینکه بتوانید راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی را با جزئیات کامل بررسی کنید، نیاز به تخصص در زمینه صنعت برق دارید و از این رو توصیه می‌شود در صورت عدم توانایی، این کار را به افراد متخصص بسپارید و یا در هنگام خرید از فروشنده مشاوره دریافت کنید. همچنین برای کسب اطمینان از اصالت و سلامت محصول، اعتبار گارانتی و مناسب بودن قیمت، بهترین راه خرید از فروشندگان معتبر است.

 

نکاتی که باید قبل از خرید RCBO در نظر بگیرید

اولین نکته قبل از خرید RCBO خواندن این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی است. کلید RCBO در تیپ‌های مختلف A، B، C، F و K تولید می‌شوند. هر تیپ برای نوع خاصی از بار مناسب است. برای مثال، تیپ A برای مصارف خانگی و اداری، تیپ B برای مصارف صنعتی و تیپ F برای مصارف خاص مانند ترانسفورماتورها و راکتورها مناسب است. شناسایی نوع بار برای راهنمایی خرید کلید محافظ جان ترکیبی حائز اهمیت است. این کلیدها در آمپرهای مختلف تولید می‌شوند. شما باید RCBOیی را انتخاب کنید که آمپر آن با آمپر مدار شما مطابقت داشته باشد. از طرفی برندهای مختلفی RCBO تولید می‌کنند. هنگام خرید، به دنبال برندهای معتبر و شناخته شده باشید. قیمت RCBOها نیز به برند، تیپ و آمپر آن‌ها وابسته است. پس برای راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی باید قبل از خرید حتماً به این نکات دقت کنید تا بتوانید انتخابی درست داشته باشید.

 

خرید کلید محافظ جان ترکیبی RCBO از فروشگاه رها الکتریک

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، رها الکتریک تامین موجودی کاملی از انواع کلیدهای محافظ جان، مخصوصاً نمونه ترکیبی RCBO انجام داده است تا شما مشتریان گرامی بتوانید با دست باز خرید کنید. به واسطه سابقه و اعتبار و همچنین قانونی بودن فعالیت رها الکتریک، می‌توانید با خیال راحت از اصالت محصول و مناسب بودن قیمت، خریدی امن و به‌صرفه داشته باشید.
برای خرید انواع کلید محافظ جان ترکیبی RCBO، تنها کافی است که بعد از خواندن این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی، در همین سایت محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و فرایند خرید را تکمیل کنید تا محصول مورد نظر در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در سراسر کشور، برای شما ارسال شود.

از اولین روزی که انسان توانست الکتریسیته را کنترل کند، یکی از مشکلات موجود احتمال برق‌گرفتگی بود. از این رو برای رفع این مشکل بزرگ و خطرناک تلاش‌های زیادی صورت گرفت و در این بین می‌توان موثر‌ترین و بهترین محصولی که برای جلوگیری از آسیب ناشی از برق‌گرفتگی ساخته شده را، کلید محافظ جان دانست. کلید‌های محافظ جان دارای انواع مختلفی هستند و ما در این نوشته به بررسی راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی RCBO پرداختیم و امید است که مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشند.

 

سوالات متداول در رابطه با راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی

در انتهای این راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی بهتر است به سوالاتی در رابطه با مشخصات، نحوه انتخاب و خرید این محصول نیز پاسخ دهیم. اگر سوال دیگری در مورد راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی حتماً با ما در کامنت‌ها در میان بگذارید. سوالات متداول در رابطه با راهنمای خرید کلید محافظ جان ترکیبی را در ادامه مشاهده می‌کنید.

چه تفاوتی بین کلید محافظ جان و کلید محافظ جان ترکیبی وجود دارد؟

کلید محافظ جان RCCB فقط از افراد در برابر برق‌گرفتگی محافظت می‌کند. در صورتی که کلید محافظ جان ترکیبی از افراد و تجهیزات در برابر برق‌گرفتگی، اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت می‌کند.

کدام تیپ از کلید محافظ جان ترکیبی را باید انتخاب کنم؟

 • برای مصارف خانگی و اداری، تیپ A مناسب است.
 • برای مصارف صنعتی، تیپ B یا C مناسب است.
 • برای مصارف خاص، تیپ F یا K مناسب است.

چگونه می‌توانم بفهمم که کلید محافظ جان ترکیبی به درستی کار می‌کند؟

دکمه تست کلید محافظ جان ترکیبی را فشار دهید. اگر کلید قطع شود، به درستی کار می‌کند.

چه زمانی باید RCBO را تعویض کرد؟

اگر کلید محافظ جان ترکیبی به درستی کار نکند، باید تعویض شود. همچنین عمر مفید آن حدود 10 تا 20 سال است.

قیمت کلید محافظ جان ترکیبی به چی فاکتورهایی بستگی دارد؟

قیمت کلید محافظ جان ترکیبی بیش‌تر از همه به برند، تیپ و آمپر آن بستگی دارد.

بهترین برندهای کلید محافظ جان ترکیبی کدامند؟

برندهای معتبر و شناخته شده کلید محافظ جان ترکیبی عبارت‌اند از:

 • ABB
 • لگراند
 • هیوندای
 • Schneider electric
 • Siemens

از کجا می‌توانم کلید محافظ جان ترکیبی اصل و با کیفیت تهیه کنم؟

کلید محافظ جان ترکیبی اصل و با کیفیت را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم الکتریکی معتبر مثل رها الکتریک خریداری کنید.